Városlista
2025. május 21, szerda - Konstantin

Hírek

2020. Június 19. 07:10, péntek | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Alig csökkent a különbség a leggazdagabb és a legszegényebb EU-tagország között

Alig csökkent a különbség a leggazdagabb és a legszegényebb EU-tagország között

Némileg csökkent, de továbbra is óriási a különbség az Európai Unió leggazdagabb és legszegényebb országa, Luxemburg és Bulgária között

- derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön kiadott, a tavalyi előzetes adatokat tartalmazó jelentésből.

Vásárlóerő-egységben (PPS) számolva az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) alapján is toronymagasan vezet a nyugat-európai nagyhercegség a 27 tagú közösségben. Bulgária javított, de továbbra is erős lemaradásban van.

Az uniós átlagot 100 százaléknak véve az euróövezetben az egy főre jutó hazai össztermék és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás is 106 százalékra rúgott tavaly. Szinte minden ország esetében 1-2 százalékponttal változtak az értékek 2018-hoz képest, így alig változott tavaly az országok sorrendje.

A leggazdagabb országban, Luxemburgban az egy főre jutó GDP 261 százaléka volt az uniós átlagnak, míg az utolsó helyezett Bulgáriában 53 százalék. Egy évvel korábban, 2018-ban Luxemburg egy főre jutó GDP-je 263 százalék, Bulgáriáé pedig 51 százalék volt.

Tíz országban - Luxemburg, Írország, Hollandia, Dánia, Ausztria, Németország, Svédország, Belgium, Finnország és Franciaország - haladta meg az uniós átlagot az egy főre jutó GDP tavaly. A középmezőnybe - a 70 és 100 százalék közötti kategóriába - került Málta, Olaszország, Csehország, Spanyolország, Ciprus, Szlovénia, Észtország, Litvánia, Portugália, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország. A maradék öt országban - Lettországban, Romániában, Görögországban, Horvátországban és Bulgáriában - 70 százalék alatt volt a mutató.

A háztartások életszínvonalát jobban tükröző egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztásban is Luxemburg az első, az EU-s átlag 135 százalékával és Bulgária az utolsó az átlag 59 százalékával. Egy évvel korábban 135, illetve 57 százalékon állt a két adat.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 20. 07:16, kedd | Külföld

Kreml: nem esett szó a tűszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök telefonbeszélgetése során

Nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között

2025. Május 20. 07:15, kedd | Külföld

Putyin: Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodásról szóló memorandumról

Oroszország kész együttműködni Ukrajnával egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely egyebek között kitérhet a tűzszünet kérdésére is -